Обласні курси

17.12.2018 Орнітоз. Пам’ятка для населення

Оприлюднено

Місто Суми, як будь яке сучасне місто, це складний і багатогранний організм. Тут зустрічаються і тісно взаємодіють представники двох систем, міської (з її соціальної, технічної, енергетичної, інформаційної, адміністративної підсистемами) і природної. Тому місто є середовищем не тільки для проживання людей, а й для існування різних видів рослин і тварин. Частково вони існують в одомашненому (окультуреному) стані, інші можуть існувати тільки в специфічних домашніх умовах (оранжереях, теплицях, акваріумах тощо) зустрічаються також дикорослі рослини та дикі тварини. Незважаючи на взаємопов’язаність і взаємозалежність всіх елементів екологічної системи міста, визначальним фактором є антропогенний вплив.

Місто для людини є територією активної перебудови всього середовища проживання. Представники дикої природи (синантропні організми) змушені активно пристосовуватися до життя в змінених людиною урбанізованих ландшафтах. Протиріччя цього співіснування полягає у тому, що людина прагне створити для себе комфортні умови життя, а представники дикої природи – пристосуватися і вижити в цих умовах. Тому, іноді, робота людини по створенню комфортних умов свого існуванні приводить до протилежних результатів. Розв’язання цього протиріччя полягає у усвідомленні людиною природної необхідності узгодження своєї діяльності з компонентом екологічної безпеки.

Одним з наслідків антропогенного впливу на дику природу міста є захворювання представників орнітофауни орнітозом. Захворювання птахів орнітозом має чітко визначений антропогенний характер. Епідеміологія орнітозу полягає у передачі збудника захворювання у птахів до людини. Для людини орнітоз – важке, а головне важкодеогностуєме захворювання.

Сприятливими факторами для захворювання міських птахів орнітозом є порушення роботи комунальних служб міста у сфері збору та утилізації побутових відходів і утриманні лісопаркових насаджень, будівель (головним чином горищ), безконтрольне годування птахів у громадських містах населенням та необізнаність власників домашніх птахів з правилами їх утримання:

Головним висновком можна зробити твердження, що причинами порушення санітарно-епідеміологічного стану у місті є антропогенні фактори. Іншою мовою, провина лежить на людської діяльності.

Орнітоз досить поширене захворювання, яке розповсюджене серед міських птахів. Основними переносниками є «безпритульні» птахи, тобто птахи які мешкають на вулиці, в основному це голуби. Захворіти можуть також і свійські птахи, папуги, канарки. Летальність при цьому захворюванні хоч і низька, але можлива. Найголовніше – захворіти можуть і люди.

Збудники орнітозу проникають в людський організм через слизові оболонки органів дихання і осідають в бронхах, бронхіолах і навіть альвеолах, викликаючи в них запальні процеси, пневмонію. Незабаром хламідії проникають в клітини і починають активно розмножуватися. Якщо захворювання вчасно не діагностовано і не призначено відповідне лікування, то хламідії встигають проникнути в кров і викликати інтоксикацію організму, ураження різних внутрішніх органів і систем. Найчастіше страждають печінка, селезінка, нервова система, головний мозок, наднирники. У більш рідкісних випадках інфекція може потрапляти в організм не через дихальні шляхи, а через слизову оболонку травного тракту. У цьому випадку розвиток захворювання відбувається за описаним вище механізмом, але без пневмонії, яка характерна тільки для повітряно-пилового зараження. Інкубаційний період орнітозу становить 6-17 днів. Випадки зараження від хворої людини порівняно рідкісні.

В даний час ефективної вакцини для профілактики орнітозу не розроблено. Головними профілактичними заходами є раннє виявлення інфекції серед домашніх птахів, санітарно-ветеринарні заходи на птахофабриках і підприємствах, діяльність яких пов’язана з переробкою м’яса птахів. Слід уникати контакту з вуличними голубами, в тому числі не допускати, щоб дитина на вулиці грала з голубами і торкалась їх.

Скачати буклет
Скачати буклет

 

Залишити відповідь